Mūzika

Mūzikas žanri

Popmūzika

HipHops

Opera

Rokmūzika

Džezs


Džezs


Džezs ir mūzikas žanrs, kas cēlies no afroamerikāņu komūnas Ņūorleānā ASV 19. gadsimta pēdējos gados un 20. gadsimta pašā sākumā. Džezs aptver laiku, kas lielāks par 100 gadiem, un dažādu stilu mūziku, padarot to grūti definējamu. Džezs izmanto improvizāciju, ritmiku, sinkopes un svingu, kā arī Eiropas mūzikas harmonijas aspektus. Tas sevī ieskandina Amerikas populārās, Āfrikas tradicionālās un afroamerikāņu mūzikas stila elementus, kā blūzu un regtaimu. Larijs Starrs un Kristofers Vatermans savā grāmatā nosaukuši džezu par Amerikas oriģinālo mākslas formu (PopularJazzandSwing: America’sOriginal Art Form).


Kas raksturo džezu


Džezu bieži raksturo kā komandas radošo spēku kopdarbu, kas stipri pārveido komponista oriģināldarbu (ja skaņdarbā vispār tiek izmantota skaņraža kompozīcija). Džeza izpildītāji interpretē skaņdarbus ļoti individuāli, nekad nespēlējot vienu un to pašu kompozīciju vienā veidā. Izpildījums atkarīgs no garastāvokļa un personīgās izpildītāja pieredzes, saspēles ar citiem mūziķiem un pat publikas.


Sākoties džeza globālai izplatībai, šajā mūzikas žanrā savijās dažādas nacionālas, reģionālas un vietējas muzikālās kultūras, tādējādi izveidojot daudzus atsevišķus stilus. Ņūorleānas džezs radās ap 1910. gadu, kombinējot senāko pūtēju ansambļu maršus, kadriļas, regtaimu un blūzu ar kolektīvu polifonisku improvizāciju. 20. gadsimta 30. gados svings, Kanzasas džezs un džipsi džezs bija prominenti džeza stili. Bibops radās 40. gados, tas tika spēlēts ātrākos tempos, tika un izmantotas uz akordiem bāzētas improvizācijas. Cooljazz attīstījās 40. gadu beigās, iepazīstinot publiku ar mierīgākiem ritmiem un lineārām melodiskām līnijām.


Brīvais džezs


Brīvais džezs (freejazz) sāka savu attīstību 50. gados, un to raksturoja spēle bez regulāra ritma un formālas struktūras. Savukārt hardbop radās, ietekmējoties no ritmblūza, gospeļa un blūza, īpaši izmantojot saksofonu un klavieres. Modālais džezs veidojās 50. gadu beigās, izmantojot modulācijas par mūzikas struktūras un improvizācijas pamatu. Džezroks, sākot ar 60. gadu beigām un 70. gadu sākuma, apvienoja džeza improvizāciju ar rokmūzikas ritmiem, elektriskos mūzikas instrumentus un skaņas pastiprināšanu uzskatuves. Agrīnajos 80. gados komerciālu ietekmi guva smoothjazz, tas tika bieži atskaņots radio stacijās. Latino džezs un afrokubiešu džezs izveidojās ap 2000. gadu.© 2016 RigaRec