Mūzika

Mūzikas žanri

Popmūzika

HipHops

Opera

Rokmūzika

Džezs


Popmūzika‎

Popmūzika ir populārās mūzikas žanrs, kura izcelsme meklējama Rietumu mūzikā 20. gadsimta 50. un 60. gados kā rokenrola „maigā” alternatīva (Vikipēdija).Terminu populārā un popmūzika lietojums bieži tiek izmantots kā sinonīmi viens otram, kaut gan pirmais paskaidro jebkuru mūzikas stilu, kas ir populārs, bet popmūzika nav visu mūzikas veidu summa.


Kas ir popmūzika


Popmūzika ir eklektiska, tā bieži aizņemas elementus no citiem stiliem, piemēram, urbānās, deju, roka, Latīņamerikas, kantri mūzikas. Ir daži galvenie elementi, kas definē popmūziku. Tie ietilpina sevī tādus faktorus kā dziesmu garums - īsas un vidēji garas kompozīcijas (2,5 līdz 3,5 minūtes) -, kā arī piedziedājumi, vairākkārtējs melodiju un dziesmas frāžu atkārtojums. Citiem vārdiem sakot, galvenie popmūzikas izteiksmes līdzekļi ir dziesmas garums, noturīgs un pamanāms ritmiskais elements, populārs raksturs un vienkārša, tradicionāla struktūra.


Oksfordas vārdnīcā Oxford English Dictionary (Oxford: Oxford University Press, 1989) termina izcelsme skaidrota šādi. Pirmo reizi termins popdziesma (popsong) ticis izmantots 1926. gadā kā muzikāls skaņdarbs, kam ir populārs raksturs („havingpopularappeal”). Oksfordas mūzikas vārdnīca The Oxford Dictionaryof Music skaidro, ka sākotnējā nozīmē popmūzika apzīmējusi koncertus, kas piemēroti (tīkami) plašai publikai, taču kopš 20. gadsimta 50. gadiem pops nozīmē mūziku, kas nav klasiskā mūzika - pārsvarā dziesmu formātā rakstīta, un to izpildītāji - TheBeatles, TheRollingStones, ABBA u. c.


Popmūzikas attīstība


Savas attīstības laikā popmūzika ir absorbējusi un izmanto elementus no tādiem mūzikas žanriem, kā sentimentālā balāde, gospeļu dziedājumi, soulmūzika, džeza, kantrimūzikas un rokmūzikas instrumentācijas, klasiskās mūzikas orķestrējumi, deju mūzikas ritmi, elektroniskā un hip hopa mūzika, kā arī repa mūzikas improvizētā deklamācija.


21. gadsimta pirmajos desmit gados popmūziku ietekmējuši trīs vaļi: kompaktdiski, mūzikas pirātisms un popmūzikas talantu meklētāji - šovi. Pirātisms ierobežots, 2012. un 2013. gadā sākoties iTunes un maksas audio kanālu izmantošanai, kas padarīja iespējamu legālu digitālo lejuplādēšanu. Kā savos izteikumos 2014. gadā atzīst Roberts Kristgaus (Robert Christgau), mūzikas žurnālists un kritiķis, popmūzikā aizvien vairāk iespiežas elektroniskā deju mūzika.© 2016 RigaRec