Mūzika

Mūzikas žanri

Popmūzika

HipHops

Opera

Rokmūzika

Džezs


Rokmūzika

Rokmūzika ir populārās mūzikas žanrs, kas aizsācies kā rokenrols Amerikas Savienotajās Valstīs 20. gadsimta 50. gados, un attīstījies dažādu stilu virzienā 60. gados, īpaši Lielbritānijā un ASV. Tā pirmsākumi meklējami 40. un 50. gadu rokenrolā, ietekmējoties no blūza, ritmblūza un kantrimūzikas. Rokmūzika veicinājusi tādu žanru attīstību, kā elektriskais blūzs un folks, sevī ietvērusi arī džeza, klasiskās mūzikas un citu muzikālo resursu vēsmas.


Rokmūzikas muzikālais stils


Muzikālā stila ziņā rokmūzika koncentrējas uz elektrisko ģitāru, kas parasti ir rokgrupas sastāvdaļa, kombinācijā ar basģitāru un bungām. Tipiskā izpausmē rokmūzika tiek izpildīta kā četru ceturtdaļu taktsmērā radīta mūzika pantu un piedziedājumu formā, taču šis mūzikas žanrs kļuvis ļoti daudzveidīgs. Līdzīgi popmūzikai, tā bieži aizskar romantiskas mīlestības tēmas, taču izvērš arī politiska un sociāla rakstura dialogu. Uzskata, ka tēmu diapazonu ietekmējusi roka izpildītāju - baltādaino vīriešu dominance. Rokmūzikā tiek uzsvērta mūziķu kopienas un dzīvo atskaņojumu nozīme, kā arī autentiskuma principi.


Vēlīnajos 20. gadsimta 60. gados, rokmūzikas zelta periodā jeb roka klasikas laikmetā (goldenage), radās tādi rokmūzikas novirzieni, kā blūzroks, folkroks, kantriroks un džezroks, no kuriem daudzi piedalījās psihedēliskā roka izveidē.

No tiem radās jauni žanri: progresīvais roks, kurš ietver artistiskus elementus, glamroks, uzsverot šova elementus un vizuālā satura nozīmi, smagais metāls ar skaļuma, spēka un ātruma pārsvaru mūzikā. 70. gadu otrajā pusē pankroks protestēja pret iepriekšminēto žanru pārspīlēto samākslotību un popularitātes aspektiem, radot enerģisku un „autentisku” izteiksmes stilu rokmūzikas žanru valstībā. Skaņdarbu lirikas bieži ietvēra sociālu un politisku diskusiju. No pankroka 80. gados radās jaunais vilnis (newwave), postpanks un alternatīvā roka kustība. Sākot ar 20. gadsimta 90. gadiem rokmūzikā sāka dominēt alternatīvais roks, ieviešoties grunge, britpopam un indīrokam. Repmetāls, poproks un sintipops ir vēlīnie rokmūzikas stili, kas ieradās pasaulē gadsimtu mijā.


Kas ir rokmūzika


Rokmūzika ir kultūras un sociālo kustību palīglīdzeklis, pavadot, piemēram, rokeru un hipiju dzīvi. Līdzīgi panks pagājušā gadsimta 70. gados izraisīja gotu un emo subkultūras rašanos. Rokmūziku bieži asociē ar politiski aktīvām darbībām un jaunatnes revolūciju pret masu patēriņa kultūru.
© 2016 RigaRec